Artykuł sponsorowany

Jakie rośliny egzotyczne sprawdzą się również w Polsce?

Jakie rośliny egzotyczne sprawdzą się również w Polsce?

Czy wiesz, że istnieją egzotyczne rośliny, które można uprawiać także w polskim klimacie? Oto kilka gatunków, które z powodzeniem można hodować w naszym kraju. Warto poznać te niezwykłe rośliny i spróbować swoich sił w ich uprawie.

Trachycarpus fortunei – palma mrozoodporna

Trachycarpus fortunei, zwana również palmą mrozoodporną, to gatunek pochodzący z Chin, który doskonale radzi sobie w chłodniejszym klimacie. Palma ta może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości, a jej liście mają charakterystyczny, wachlarzowaty kształt. Trachycarpus fortunei jest odporna na mróz do -18 stopni Celsjusza, co sprawia, że może rosnąć również w Polsce. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie korzeni przed zimnem oraz o umieszczeniu palmy w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów.

Yucca filamentosa – iglica włóknista

Yucca filamentosa, czyli iglica włóknista, to kolejna roślina egzotyczna, która może być uprawiana w Polsce. Pochodzi ona z Ameryki Północnej i jest często spotykana na terenach suchych i skalistych. Iglica włóknista posiada sztywne, mieczowate liście pokryte włóknami, które mogą osiągać długość nawet 60 cm. Roślina ta jest odporna na mróz do -20 stopni Celsjusza, a także na suszę, co sprawia, że może rosnąć zarówno w ogrodach, jak i na tarasach czy balkonach.

Passiflora caerulea – męczennica błękitna

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea) to piękna pnącza pochodząca z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się niezwykle efektownymi kwiatami o średnicy około 10 cm, które zdobią roślinę od czerwca do września. Męczennica błękitna jest mrozoodporna do -10 stopni Celsjusza, jednak w naszych warunkach klimatycznych najlepiej uprawiać ją w donicach, które można przenieść w zimniejsze miejsce na czas zimy. Warto również pamiętać o regularnym nawadnianiu i przycinaniu rośliny, aby zachować jej zdrowy wygląd.

Eucalyptus gunnii – eukaliptus

Eucalyptus gunnii, czyli eukaliptus, to roślina pochodząca z Tasmanii, która może stać się ozdobą polskich ogrodów. Jest to drzewo o pięknych, srebrzysto-niebieskich liściach i wyjątkowym zapachu. Te rośliny egzotyczne mogą osiągnąć nawet 15 metrów wysokości, jednak w Polsce zazwyczaj dorasta do około 5 metrów. Roślina ta jest mrozoodporna do -15C, ale warto ją sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru i mrozów. Eukaliptus wymaga również gleby przepuszczalnej i dobrze zdrenowanej.

Musa basjoo – bananowiec japoński

Kolejną rośliną egzotyczną, która może z powodzeniem rosnąć w polskich ogrodach, jest bananowiec japoński (Musa basjoo). Ta roślina pochodzi z Japonii, ale dobrze radzi sobie również w naszych warunkach klimatycznych. Bananowiec japoński jest odporny na mróz – może przetrwać temperatury nawet do -15°C, jednak w okresie zimowym warto zabezpieczyć go przed mrozem. Warto dodać, że bananowiec japoński nie wytwarza jadalnych owoców, ale jego liście mogą osiągnąć imponujące rozmiary – nawet do 3 metrów długości.

Gunnera manicata – olbrzymia egzotyczna roślina

Gunnera manicata, zwana również szczawiem olbrzymim, to imponująca roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej ogromne, parasolowate liście mogą osiągać nawet 2 metry średnicy, a wysokość całej rośliny wynosić nawet 3 metry. Gunnera manicata jest częściowo mrozoodporna – może przetrwać temperatury do -10 stopni Celsjusza, jednak wymaga ochrony przed mrozem w postaci np. ściółki czy agrowłókniny. Roślina ta najlepiej rośnie na wilgotnych, żyznych glebach oraz w miejscach częściowo zacienionych. Warto zatem zastanowić się nad wprowadzeniem